Czym jest Smartula?

Czy zastanawiałeś się czym jest Smartula, kim jesteśmy i co tak naprawdę robimy? Tym krótkim artykułem postaram się odpowiedzieć na pytania i zaprezentować naszą, już z kolei nie taką krótką, historię zespołu. Opowiem również o urządzeniach do monitorowania pasiek pszczelarskich i problemach jakie rozwiązują. Jako zespół chcemy wprowadzić Was do Smartuli i przedstawić co dzięki niej możecie zrobić – tak, abyśmy razem mogli budować lepsze środowisko dla pszczół i dla Nas wszystkich!

Smartula to po pierwsze zespół pasjonatów i kompletny system pomagający w opiece nad pszczołami. Jest to również sieć urządzeń, która monitoruje pszczele rodziny i informuje o niekorzystnych zjawiskach występujących w ulu. Nasze urządzenia są wyposażone w specjalne czujniki, które w połączeniu z algorytmami Sztucznej Inteligencji wnioskują o stanie Twoich pszczół. Smartula to w końcu sami pszczelarze i społeczność przyjaciół, którą codziennie budujemy.

Początki

Niecałe dwa miesiące temu, Smartula pojawiła się w mediach, kiedy opowiadaliśmy o pomyśle nadzoru pasiek. Pokazaliśmy pierwsze urządzenie i nasze pomysły, które właśnie realizujemy. Sam projekt został zapoczątkowany w 2017 roku, gdy kilku z naszych założycieli jeszcze na studiach rozpoczęło prace nad systemem do monitorowania pasiek pszczelarskich. Zarówno projekt, jak i jego realizacja okazały się na tyle dobre, że jako zespół wygraliśmy Jaskółki Przedsiębiorczości, pomorski konkurs na najbardziej innowacyjny i niekonwencjonalny pomysł na biznes. Od tego momentu wiedzieliśmy, że chcemy podzielić się z pszczelarzami naszym systemem. W ten sposób zaczęliśmy pracować nad Smartulą w wydaniu rynkowym. Przystąpiliśmy do programu e-Pionier, którego celem jest wspieranie rozwiązań problemów współczesnego społeczeństwa, prowadzonego przez spółkę celową Politechniki Gdańskiej: Excento sp. z o.o. Razem z naszymi partnerami- firmą Sescom S.A. i Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu– przez 9 miesięcy budowaliśmy nową, rynkową wersję urządzenia monitorującego pasieki pszczelarskie. Dzisiaj finalizujemy nasze prace i przystępujemy do testów. Co udało nam się wypracować i jakie problemy rozwiązujemy?

Smartula – inteligentna ramka

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Waszych pszczół. Część z nas to pszczelarze, więc wiemy z doświadczenia z jakimi problemami boryka się dzisiejsze pszczelarstwo.

Dzięki Smartuli wiadomo, kiedy pszczoły zaczynają zachowywać się nietypowo lub zbyt agresywnie. Nasze urządzenia w trybie 24/7 nasłuchują co dzieje się ulach.

Badamy również temperaturę i wilgotność i na podstawie kompletu danych wyciągamy wnioski o stanie każdej pszczelej rodziny. Atak szkodnika lub nadchodząca rójka? Choroba lub zbyt duża wilgotność? Już teraz wiemy, że pszczoły zachowują się w tych przypadkach inaczej i chcą o tym nas poinformować. Nie będąc biegłym w ich języku, lepiej zdać się na Smartulę. Nasze algorytmy uczą się mowy danego roju. Jeżeli tylko wystąpią niepokojące zjawiska, poinformujemy o nich SMSem, e-mailem albo powiadomieniem w aplikacji mobilnej – w najwygodniejszy dla każdego sposób. Koniec z nagłym spadkiem liczebności pszczół i zadawaniem sobie pytań: co się stało? Komunikat o niepokojącym zachowaniu w ulu pozwala szybciej przeciwdziałać niebezpieczeństwu- przenieść rój w inne miejsce, wymienić królową lub podać pokarm pszczeli. Jest dodatkowy czas na reakcję!

Co w przypadku kradzieży lub wandalizmu? Dzięki dedykowanym czujnikom, Smartula wie kiedy ul został przewrócony lub otworzony w niedozwolonym czasie. Wystarczy zabezpieczyć go jednym przyciskiem, a gdy ktoś obcy naruszy pszczeli dom wyposażony w Smartulę, niezwłocznie wysłane zostanie powiadomienie.

 

Smartula – nie tylko nadzór

Jako zespół chcemy ułatwiać pszczelarzom kontrolę nad ich pasiekami, tak aby zminimalizować straty. Mamy dosyć nieustannych wiadomości o aktach chuligaństwa, zatruciach czy masowych pomorach. Chcemy temu przeciwdziałać i dlatego też budujemy wokół Smartuli społeczność ludzi, którym los pszczół nie jest obojętny. Namawiamy każdego, od profesjonalistów, poprzez amatorów aż po wszystkich, których sercom bliskie są te owady, do obserwowania nas i pomocy w dotarciu do jak największej liczby osób. Będziemy opisywać metody na rozpoczęcie przydomowego pszczelarstwa i sposobów wspierania pszczół bez większego wysiłku. W kolejnych artykułach przybliżymy Wam również budowę naszych urządzeń!

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Bee safe :bee:

Ostatnie posty